Latest News - Final Results - The Berghaus Dragon's Back Race™

Final Results

18th Sep 2012

Dragon's Back Race Checkpoint. Photo: Jon Brooke www.rightplacerighttime.co.uk

 

Below is a table that summarises the results from the 2012 Dragon’s Back Race™.  This is a little easier to interpret than the detailed SPORTident results, for example, we manually changed the rtd comments within the SPORTident results to show the checkpoints that competitors did not visit (m1-3 i.e. missing checkpoints 1 - 3) on any given day. If there is a rtd shown below it means that the competitor did not start the day or retired before reaching the first checkpoint.

For detailed results, including individual split times please refer to the results on the SPORTident website available here>>>

Notes
Please bear in mind the following comments on the results shown below.

  • For competitors that completed the full course they are ranked in order of cumulative time over the five days.
  • For competitors who did not complete the full course we have tried to show them in roughly the order of who completed more of the course. However, this is a subjective estimate and not a ranking or position.
  • Some competitors were prevented from going over Crib Goch and Garnedd Uain at the end of the first day. As this was the Race Directors decision rather than the competitors they have been included in the full results with these two checkpoints manually credit but with a time penalty of 1 hour, 40 minutes. The time penalty is approximately equivalent to the difference in time from Elidir Fawr to Snowdon via Crib Goch and Garnedd Ugain and the time to Snowdon direct from Elidir Fawr.
  • Rachel Hill, Paul Williams, Jonathan White, Andy Holonan and Michelle Larsen were running just one day of the race each as part of the Trail Running Magazine relay.
Pos Name Country Gender/Age Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Day 5 Total
1st Steve Birkinshaw GBR M40 09:54:18 08:34:12 09:27:56 08:08:21 07:20:43 43:25:30
2nd Rob Baker GBR M21 10:17:43 09:01:25 09:27:57 09:14:21 07:21:01 45:22:27
3rd Patrick Devine Wright IRE M40 11:40:57 09:50:13 10:29:23 09:01:22 08:00:09 49:02:04
4th Helene Whitaker GBR W45 11:39:12 09:50:31 10:36:28 09:03:42 08:00:12 49:10:05
5th Mark Ford GBR M35 12:30:42 09:50:30 10:29:12 08:56:50 07:38:13 49:25:27
6th Jim Mann GBR M35 11:47:24 09:44:55 10:36:22 09:03:26 08:31:29 49:43:36
7th Sam Smith GBR M21 10:43:52 11:20:30 10:45:54 09:04:51 08:00:06 49:55:13
8th Matthew Davis GBR M40 11:37:59 10:44:46 10:55:12 08:57:20 08:50:28 51:05:45
9th Liz Barker GBR W21 12:35:31 10:23:13 10:58:58 09:03:55 08:31:22 51:32:59
10th Greg Crowley GBR M45 12:34:07 10:50:12 11:05:08 09:21:54 09:25:46 53:17:07
11th Simon Ellis GBR M45 13:34:14 12:10:56 11:22:05 10:21:04 09:03:12 56:31:31
12th= Charlie Sproson GBR M35 12:47:26 11:25:30 12:58:06 11:50:17 09:43:46 58:45:05
12th= Andrew Burton GBR M21 12:47:30 11:25:30 12:58:05 11:50:14 09:43:46 58:45:05
14th Stephen Jones CYM M55 13:38:50 14:51:03 12:30:51 10:37:10 09:55:23 61:33:17
15th Joe Faulkner GBR M50 14:57:51 12:52:45 12:56:01 11:24:22 09:50:40 62:01:39
16th Tim Whittaker GBR M45 11:27:49 11:27:19 14:02:41 12:20:18 13:02:37 62:20:44
17th Nicky Spinks GBR W45 11:27:50 11:27:22 14:02:51 12:20:24 13:02:47 62:21:14
18th Chi Trinh GBR M35 13:45:43 12:53:45 12:55:30 12:37:28 12:44:00 64:56:26
19th Wouter Hamelinck BEL M21 13:48:13 13:04:22 13:32:45 12:07:02 12:57:33 65:29:55
20th John Dove USA M45 15:42:09 12:12:53 14:32:52 12:40:15 10:31:59 65:40:08
21st= Jo Scott GBR M40 14:19:10 12:16:30 13:37:56 14:02:16 11:27:49 65:43:41
21st= Patrick Bartlett GBR M45 14:19:14 12:15:32 13:38:11 14:02:42 11:28:02 65:43:41
21st= Nigel Wright GBR M40 14:19:11 12:15:32 13:37:57 14:02:15 11:28:46 65:43:41
24th Jon Moulding GBR M21 13:40:08 12:56:26 13:57:47 12:52:06 13:23:40 66:50:07
25th Rob Thomson CYM M21 14:27:54 13:26:19 14:52:40 13:53:40 11:00:42 67:41:15
26th Jon Barker USA M45 15:42:26 12:12:47 14:33:37 12:55:16 13:01:51 68:25:57
27th Chris Baynham-Hughes CYM M35 14:26:46 13:26:13 14:04:47 13:14:33 13:18:14 68:30:33
28th Chris Hare GBR M50 14:57:12 14:22:49 14:11:30 12:33:35 13:02:55 69:08:01
29th Wendy Dodds GBR W60 13:41:42 13:28:46 14:24:45 14:20:23 15:51:52 71:47:28
30th= Kirsty Hewitson GBR W35 16:41:04 14:33:20 15:12:21 14:03:00 13:29:47 73:59:32
30th= Amanda Calvert GBR W45 16:40:59 14:33:24 15:12:22 14:03:02 13:29:45 73:59:32
30th= Mark Townsend GBR M50 16:40:53 14:33:23 15:12:28 14:03:01 13:29:47 73:59:32
  Maxwell Howard GBR M50 17:13:34 m3-7 14:36:54 13:39:57 11:01:39  
  Steve Wathall GBR M50 17:13:35 m3-7 14:36:56 13:39:56 11:01:35  
  Ian Symington SCO M21 12:32:28 rtd 09:50:45 08:20:17 07:14:51  
  Neil Kirk GBR M50 12:12:53 12:01:19 m1-7 09:22:00 08:40:45  
  Dave Jackson GBR M21 16:18:11 14:53:57 m1-6 09:53:34 08:24:24  
  James Lurati GBR M21 16:18:16 14:53:50 m1-6 09:53:39 08:24:24  
  Rod Sutcliffe GBR M60 18:03:12 m3-6 14:28:05 m1-5 10:47:24  
  Steve Dubieniec NZL M50 14:57:47 12:52:40 rtd m1-5 10:30:02  
  Andrew Pooler GBR M40 16:18:00 14:53:52 m1-6 12:25:54 rtd  
  Richard Townsend GBR M50 m15-20 15:34:53 m8-10 13:33:18 13:10:38  
  Braddan Johnson GBR M21 16:35:43 m3-7 14:50:00 m1-5 10:16:54  
  Anne Ver Hoef USA W50 18:02:07 m3-7 m8-10 m1-5 m1-3  
  John Sreeves GBR M50 17:23:41 m3-7 16:22:21 m6-7 m1-4  
  Andy Towne GBR M45 m17-20 m5-7 m1-6 11:11:13 10:21:15  
  Stephen Kriel RSA M45 17:09:59 m4-6 data? m1-5 m1-3  
  David Mora Garcia ESP M35 m17-20 12:40:51 m1-7 m1-5 m1-3  
  Mark Rawlinson GBR M50 m16-20 13:08:58 m6 m8-10 m1-5 m1-3  
  Carl Cleghorn GBR M35 m14-18 m3-7 14:30:20 m1-5 m1-3  
  Ivan Sabo SVK M35 m15-20 14:20:34 m3-10 m1-5 m1-3  
  Gary McMahon GBR M55 m14-20 m2-6 m4-6 m8-9 m2-6 09:40:49  
  Henry Thomas GBR M45 m17-20 m4-6 m8-10 m1-5 m1-3  
  Brenda Williams CAN W45 m17-20 m3-7 m8-10 m1-5 m1-3  
  Bruno Legrand FRA M50 m17-20 m5-7 m8-10 m1-5 m1-3  
  Anaime Pérez ESP M35 m17-20 m3-7 m1-7 m1-5 m1-3  
  Jose Joaquín Molina ESP M55 m17-20 m3-7 m1-7 m1-5 m1-3  
  Emilio Jose Martínez Quijada ESP M35 m17-20 m3-7 m1-6 m1-5 m1-3  
  Vincent Germain FRA M40 m17-20 m5-7 m1-7 m1-5 m1-3  
  Andrew Moore GBR M55 m12-20 m2-7 m2-10 m1-5 m1-4  
  Arturo Garcia Galvez ESP M35 m12-20 m3-7 m1-7 m1-5 m1-3  
  Ivan Vivo Gallardo ESP M40 m12-20 m3-7 m1-6 m1-5 m1-3  
  Javier Hernández Sansalvador ESP M40 m12-20 m3-7 m1-7 m1-5 m1-3  
  Michael Dacar USA M35 m12-20 m3-7 m1-7 m1-5 m1-3  
  Manuel Lopez ESP M40 m12-20 m3-7 m1-6 m1-5 m1-3  
  Francisco Ribes Michan ESP M40 m12-20 m3-7 m1-6 m1-5 m1-3  
  Mike Wolfenden GBR M55 m17-20 rtd m8-10 m1-5 m1-3  
  Peter Dewulf BEL M50 17:12:06 m4-7 m5-10 rtd m1-3  
  Denvy Lo HKG W21 14:26:18 13:26:15 m5-10 rtd rtd  
  Matthew Fortes CYM M35 11:08:08 11:20:31 rtd rtd rtd  
  Mark Palmer CYM M45 10:59:48 m3-7 rtd rtd rtd  
  Jonathon Davies GBR M21 12:29:39 12:16:09 rtd rtd rtd  
  Rob Burnham GBR M40 m17-20 rtd rtd rtd rtd  
  Oscar Rouwhorst NED M40 m17-20 rtd rtd rtd rtd  
  Carla Murphy GBR W35 m17-20 m5-7 rtd rtd rtd  
  Sharon Gayter GBR W45 m14-20 rtd rtd rtd rtd  
  Tony Shanley GBR M45 m12-20 rtd rtd rtd rtd  
  Anthony Clifford IRE M21 m7-20 rtd rtd rtd rtd  
  Ian Mayhew GBR M40 m4-20 rtd rtd rtd rtd  
  Rachel Hill GBR W40 14:57:19 DNS DNS DNS DNS  
  Paul Williams GBR M21 DNS m1-2 DNS DNS DNS  
  Jonathan White GBR M45 DNS DNS m4-10 DNS DNS  
  Andy Holonan GBR M35 DNS DNS DNS 13:30:53 DNS  
  Michelle Larsen GBR W21 DNS DNS DNS DNS m1-3